Belka
Sobota, 19 Stycznia 2019   imieniny: Marta, Henryk, Mariusz
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Łęczyca Poland - Parafia św. Andrzeja Apostoła z XV w.

 
Historia łęczyckiego kościoła farnego sięga prawdopodobnie czasów Władysława Hermana - księcia z dynastii Piastów (XI wiek). Miał on ponoć ufundować w Łęczycy kościół Św. Idziego jako wotum dziękczynne za narodzenie długo oczekiwanego potomka - Bolesława. Najstarsza wzmianka pisemna o parafii pochodzi z roku 1338. Kościół dwukrotnie palony był przez Krzyżaków, w 1331 i 1406 roku. Każdorazowo został odbudowany. Konsekracja obecnie istniejącej świątyni Św. Andrzeja Apostoła miała miejsce w 1425 roku. Początkowo była to trzynawowa bazylika gotycka, jednak w ciągu wieków częściowo zatraciła swój gotycki charakter. W XVII i XVIII wieku wnętrze nabrało cech baroku, a w wieku XIX zabytkowe sklepienie naw bocznych zastąpiono płaskimi stropami. Do dzisiaj kościół zachował bryłę gotycką z wielobocznie zamkniętym prezbiterium, stromym dachem, smukłą, trójkondygnacyjną sygnaturką, szkarpami oraz ostrołukowymi płycinami i oknami. Również prezbiterium zachowało gotycki wygląd z oryginalnym sklepieniem krzyżowym z lunetami. W łuku tęczowym umieszczona jest XVIII-wieczna rzeźba Chrystusa na krzyżu. W barokowym XVIII-wiecznym ołtarzu głównym widnieje obraz patrona świątyni - Św. Andrzeja, a w zwieńczeniu ołtarza można podziwiać obraz przedstawiający Św. Józefa opiekuna Św. Rodziny. Nawa główna kryje ponadto 2 drewniane ołtarze boczne z obrazami MB Nieustającej Pomocy i MB Częstochowskiej. Nawę północną zamyka kaplica Najświętszego Serca Jezusowego ze sklepieniem krzyżowym z barokowym portalem z XVIII wieku oraz XVIII-wiecznym ołtarzem z obrazem przedstawiającym Chrystusa przekazującego Św. Marii Małgorzacie obietnice pierwszopiątkowe. Od reszty kościoła oddziela ją ażurowa żelazna krata z datą 1796. Pod względem artystycznym wyróżnia się kaplica Szczawińskich z XVII wieku stanowiąca przedłużenie nawy południowej. Odrzwia kaplicy wyłożone są czerwonym marmurem i zabudowane żelazną kratą. Sklepienie kaplicy to kopuła na żagielkach z XVII wieku z polichromią przedstawiającą scenę Wniebowzięcia NMP oraz obrazy czterech ewangelistów. W drewnianym ołtarzu barokowym z dekoracją rokokową widnieje namalowany na blasze obraz MB Szkaplerznej, zwanej "Księżną Łęczycką". Na północnej ścianie nawy głównej znajduje się ambona z płaskorzeźbami Św. Stanisława i Św. Wojciecha oraz Św. Ignacego Antiocheńskiego. Zabytkiem wysokiej klasy jest dzwonnica kryta dachem namiotowym - pozostałość dawnej baszty obronnej wchodzącej w obwód murów miejskich, którymi król Kazimierz Wielki otoczył niegdyś gród łęczycki. Źródło Szlaki Polskie pl.

 


Construction Lodz Poland Dji Phantom
 
Data pliku video: 2011-08-21, Źródło artykułu: youtube.com
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  łęczycki

  Powiat łęczycki – stolicą powiatu znajdującego się w północnej części województwa łódzkiego jest Łęczyca. Powiat powstał wskutek reformy administracyjnej z 1999 roku. Na jego terenie znajduje się geometryczny środek Polski, dokładnie w miejscowości Piątek, która jest siedzibą gminy Piątek. Pozostałe gminy w powiecie to: Daszyna, Góra Świętej Małgorzaty, Grabów, Łęczyca, Świnice Warckie, Witonia.

  W powiecie zarejestrowanych jest 25 pomników przyrody. Jako że większość terenów stanowią obszary wiejskie, każdy turysta powinien zwrócić uwagę na mnogość szklaków rowerowych. Za to w jedynym mieście powiatu – Łęczycy warto zwiedzić m.in. ratusz z końca XVIII w., Kościół p. w. św. Andrzeja z 1 połowy XV w., klasztory Bernardynów, dominikanów i Norbertanek. Warto zajrzeć także do muzeum umiejscowionym w Zamku królewskim z 2 poł. XIV w. Odbudowany został w 2 poł. XX w.

   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola